Markery olejowe

Markery olejowe – czym się wyróżniają?

Klasyczny marker posiada nieruchomą końcówkę, która pisze atramentem o małej lepkości. Końcówka pisząca jest samoczynnie „uzupełniania” o nowy atrament poprzez działanie lekkiego podciśnienia (atrament jest do niej niejako zasysany).

Markery olejowe nie bazują na atramentach. Do pisania używają farby (z reguły akrylowej). Jest ona gęstsza niż typowy atrament i wymusiło to stworzenie nowej konstrukcji markera. Końcówka pisząca jest ruchoma. Lekki nacisk powoduje ruch tłoczka wewnątrz markera i zassanie nowej porcji farby.

Dodatkowym elementem, który wyróżnia markery olejowe, jest kulka wewnątrz zbiorniczka z farbą. Służy ona do mieszania farby, tak aby wyrównać jej gęstość i ułatwić nasączanie końcówki piszącej.

Jak widać, markery olejne są bardziej wymagające jeżeli chodzi o obsługę. W zamian jednak oferują wiele nowych możliwości!

 

Renowacja nagrobków

Popularnym zastosowaniem markerów olejowych jest renowacja napisów na płytach nagrobnych. Z reguły do tego celu wykorzystywane są markery białe, złote oraz srebrne. Tego typu zastosowanie wynika z odpowiednich właściwości farb akrylowych. Są one odporne na działanie czynników atmosferycznych i przez stosunkowo długi czas utrzymują swój kolor.

 

Ozdabianie szkła i ceramiki

Markery olejne to także narzędzie zdobnicze o bardzo szerokim zastosowaniu. Możliwość pisania po bardzo gładkich powierzchniach (takich jak szkło lub szkliwiona ceramika), pozwala na wykonywanie zdobień bezpośrednio na powierzchni różnorakich wyrobów. Ozdobne butelki, słoiki, szklanki, dzbanki, doniczki, misy lub nawet bombki choinkowe – możliwości jest wiele!

 

Oznaczanie materiałów i części w warsztacie

Niezależnie od tego, nad czym aktualnie pracujesz – markery olejowe spieszą z pomocą. Metalowe części maszyn (o powierzchni gładkiej lub chropowatej), drewno czy elementy z tworzyw sztucznych. Wszystkie je możesz odpowiednio opisać i oznaczyć, wykorzystując markery olejowe. Opis tak wykonany będzie trwały i nie ulegnie przypadkowemu starciu lub zamazaniu.

 

Renowacja stolarki drewnianej lub MDF

Ościeżnice,listwy przypodłogowe lub inne elementy drewniane posiadają nieestetyczne otarcia? Zadrapania są na tyle głębokie, że przebijają przez lakier? Z pomocą przychodzą markery olejowe.

W łatwy, szybki i precyzyjny sposób możesz zamaskować wszelkiego rodzaju uszczerbki. Nie tylko podniesie to estetykę danego elementu, ale zapobiegnie także dalszej degeneracji powłoki lakierniczej.

 

Ilustracje i malarstwo

Dzięki unikatowym cechom farby akrylowej, markery olejowe mogą być znakomitym uzupełnieniem narzędzi ilustratora. Gęstość i właściwości kryjące farby pozwalają na kreślenie po jej powierzchni bez obawy o rozmazywanie.

Z drugiej strony, precyzyjne końcówki o stałej szerokości, pozwolą na podniesienie malarskiej ekspresji. Odpowiednio zastosowane, będą interesującym uzupełnieniem dla pędzli i szpachelek.

 

Upcycling

Upcycling to połączenie odzysku z rękodziełem. Starym lub niepotrzebnym przedmiotom oraz opakowaniom możesz nadać nowe życie. Wystarczy nieco zmienić ich kształt, dodać odpowiednie elementy, otwory… oraz ozdobić! Wszechstronność markerów olejowych sprawia, że stają się one nieodłącznym elementem każdego projektu. Potrafią przecież pisać po kartonie, metalu, szkle, drewnie, gumie, tworzywach sztucznych i ceramice!

 

Tworzenie unikatowych dekoracji

Dzięki trwałości farby stosowanej w markerach olejnych, stanowią one wprost wymarzone narzędzie do tworzenia wyjątkowych ozdób i dekoracji. Zwykłe, korkowe podkładki nabiorą charakteru, dzięki misternym wzorom. Proste, szklane lampiony z łatwością dopasujesz do innych elementów wystroju dzięki powieleniu na ich powierzchni deseniu, jaki znajduje się np. na tapecie. Każdej z doniczek nadasz odrobinę charakteru, kreśląc na jej powierzchni ozdobne esy-floresy.

 

Podpisywanie

Narzędzia, zabawki, elementy wyposażenia osobistego… Są to rzeczy, które warto czasem podpisać, tak aby nie zmieniły niechybnie właściciela. Podpis wykonany markerem olejowym jest odporny na działanie wody i stosunkowo trudny do usunięcia (czego nie można powiedzieć o niektórych markerach permanentnych). Zastosowanie markera o cienkiej końcówce pozwoli na umieszczenie podpisu w mniej widocznym miejscu.

 

Opisywanie zbiorów

Niezależnie od tego, czy będą to zbiory dokumentów (w pudłach lub segregatorach) czy też kolekcje innego rodzaju (zamknięte np. w plastikowych pojemnikach lub drewnianych skrzyniach) – do ich opisu użyć możesz markerów olejowych. Dzięki swoim właściwościom piszą one równie łatwo po powierzchniach gładkich i szorstkich. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na dobieraniu odpowiedniego pisaka, a będziesz mógł skupić się na skutecznym i szybkim opisaniu zawartości pojemników.

Markery olejowe

Aktywne filtry

Marker olejowy Q-CONNECT,...

Marker olejowy Q-CONNECT, okrągły, 2-3mm , biały op. 1 szt.

Cena 94,89 zł
inpost
inpost
KF14452
81757 24096 marker

Marker olejowy SCHNEIDER Maxx 270, okrąg ły, 1-3mm, biały

Cena 19,03 zł
inpost
inpost
SR127049
81758 24097 marker

Marker olejowy SCHNEIDER Maxx 270, okrąg ły, 1-3mm, złoty

Cena 19,03 zł
inpost
inpost
SR127053
81773 24112 marker

Marker olejowy SCHNEIDER Maxx 278, 0,8mm , srebrny

Cena 25,88 zł
inpost
inpost
SR127854
81041 22898 marker

Marker olejowy DONAU D-Oil, okrągły, 2,8 mm, niebieski

Cena 10,27 zł
inpost
7369001PL-10
  • Obecnie brak na stanie