Dyrektywa plastikowa od 3 lipca 2021
   12/23/2020 20:12:20
Dyrektywa plastikowa od 3 lipca 2021

Od 3 lipca 2021 roku zakazem wprowadzenia do obrotu będzie objęta grupa produktów z tworzyw sztucznych:sztućce (widelce, noże, łyżki, łyżeczki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, pojemniki ze styropianu do żywności przeznaczonej do bezpośredniego spożycia bez konieczności dalszej obróbki.

Pojemniki na żywność przeznaczonej do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos, np. w foodtruckach nie będzie można wydać jedzenia w plastikowym pojemniku. 

Produkty, które nie będą objęte zakazem: opakowania do ciast, sałat i sałatek oraz pojemniki z sektora gastronomii produkowane z takich surowców jak: PP, PET, r-PET, PS oraz OPS. Wszystkie opakowania z żywnością, które nie są przeznaczone do bezpośredniego spożycia. 

Pojemniki do zgrzewu dalej będą mogły być w sprzedaży. 

O Dyrektywie ogólnie:

W myśl nowych przepisów od 3 lipca 2021 r. będzie obowiązywał zakaz wprowadzania poniższych produktów wytwarzanych z tworzyw sztucznych: patyczków higienicznych (z wyjątkiem patyczków do użytku medycznego), sztućców (widelców, noży, łyżek, pałeczek),talerzy,słomek, mieszadełek do napojów, patyczków mocowanych do balonów, pojemników na żywność wykonanych z polistyrenu ekspandowanego (po naszemu styropian), tj. pojemników takich jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowanych w celu umieszczania w nich żywności, która jest:

- przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos,

- zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika,

- gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie, w tym pojemników na żywność typu fast food lub na inne posiłki gotowe do bezpośredniego spożycia, z wyjątkiem pojemników na napoje, talerzy oraz paczek i owijek zawierających żywność, wykonanych z polistyrenu ekspandowanego pojemników na napoje, w tym ich zakrętek i wieczek, wykonanych z polistyrenu ekspandowanego kubków na napoje, w tym ich zakrętek i wieczek. 

Udostępnij artykuł

Wszystkie posty